Przed podjęciem decyzji, które okna ostatecznie zostaną zastosowane, powinniśmy poznać właściwości, jakimi charakteryzują się różne rodzaje okien. Warto przyjrzeć się zatem, jakie zalety i wady mają okna o ramach drewnianych i plastikowych. Na podstawie tak dokonanej analizy można bowiem odpowiednio określić kryteria wyboru stolarki okiennej.
Naturalny materiał, jakim bez wątpienia jest drewno, nie gwarantuje idealnej regularności – zmiany w strukturze drewna zawsze będą bowiem występować i tylko odpowiednia kontrola jakości produkcji gwarantuje, że końcowy produkt będzie odpowiadał obowiązującym standardom. Kolejną istotną właściwością drewna jest jego wrażliwość na zmiany wilgotności oraz temperatury – efektem może być powstanie drobnych uszkodzeń, głównie powierzchniowych, które można jednak bardzo łatwo zlikwidować.
Zupełnie innym materiałem konstrukcyjnym jest PVC – profile wykonane z tego tworzywa są w stu procentach powtarzalne i dzięki temu każde okno o jednakowej konstrukcji ma w zasadzie identyczne właściwości. Istotną wadą jest jednak stosunkowo duża rozszerzalność termiczna, przez co okna PVC zawsze należy z dużą precyzją i starannością zamontować. W innym przypadku może dojść do odkształcenia profili, a to z kolei będzie skutkować trudnościami z otwieraniem, uchylaniem i zamykaniem skrzydła okiennego.
Warunki użytkowania ważnym kryterium wyboru
Różne właściwości okien PVC oraz okien drewnianych decydują w dużej mierze o tym, w jakich warunkach będą się najlepiej sprawdzać. Oczywiście dobrze wykonane i zamontowane przez wyspecjalizowaną ekipę budowlaną okna – czy to z ramą drewnianą, czy też z tworzywa sztucznego – zawsze będą się będą dobrze sprawować. Jeżeli jednak mamy wystawioną na południe elewację z licznymi przeszkleniami, to lepszym wyborem będą okna wykonane z drewna. Decydującą cechą jest w tym przypadku rozszerzalność termiczna, która przy dużych wymiarach okien i znacznym nasłonecznieniu może skutkować szybkim zużyciem okien pod wpływem odkształceń termicznych.
Z kolei okna drewniane, choć będą wymagać okresowych prac konserwacyjnych, obejmujących odnowienie powłoki lakierniczej, pozostaną w doskonałej kondycji nawet często wystawiane na intensywne promieniowanie słoneczne. Innego wyboru powinniśmy natomiast dokonać wtedy, kiedy w pomieszczeniu lub w otoczeniu naszego domu utrzymuje się bardzo wysoka wilgotność. W takich warunkach okna drewniane będzie oczywiście chronić warstwa lakieru, ale w skrajnych przypadkach może dojść do zniszczenia ramy, czego nie powinniśmy doświadczyć w oknach PVC.
Wysoka jakość wykonania priorytetem
Niezależnie od tego, na które z rozwiązań się zdecydujemy – zawsze powinniśmy sprawdzić, jaka jest jakość wykonania rozważanych okien. Zarówno PVC, jak i drewno mają swoje zalety i wady, ale w przypadku okien wykonanych z należytą starannością i prawidłowo zamontowanych, sprawdzą się w każdych warunkach. Okna drewniane są oczywiście droższe, ale jeżeli zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości, ta różnica w cenie przestanie mi